YANGIN SPRİNGLER YAĞMURLAMA SİSTEMLERİ

Sprinkler yangın söndürme sistemleri sayesinde yangınlara karşı üst düzey önlem alınmaktadır. Yangına yukarıdan müdahale edilebilmesi, sistemin kurulacağı ortamları güvenli hale getirir. Binaların yerel veya uluslararası standartlara göre belirlenen tehlike sınıflarına göre sprinkler sistemi kullanılır. Uygulama yapılacak yerin özellikleri doğrultusunda kriterler belirlenmektedir. Aynı zamanda tasarımlar, alanların çevresel faktörleri göz önüne alınarak tamamlanır.

Yapılan incelemenin ardından sprinkler yangın söndürme sistemleri arasından hangisinin kullanılacağı tam olarak belirlenmektedir. Bu noktada ürün çeşitliliğinin fazla olması ciddi oranda avantaj sağlar. Tüm ihtiyaçlarınızı anında karşılamak adına kkdavm.com sitemiz üzerinden hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

 

 

kolaj, mozaik içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Sprinkler Sistemi Nedir?

Yangın sprink sistemi yangına su veya diğer kimyasalları kullanarak yukarıdan müdahale etme olanağı verir. Alevlerin üzerine hızlı bir şekilde püskürtme yapılması aracılığıyla olası yangınların büyümeden söndürülmesi sağlanır. Normal müdahale yöntemlerinin zaman kaybına yol açması doğaldır. Ayrıca yangının tespit edilmesi yine uzun süreler alabilir.

Sprinkler yangın söndürme sistemleri ise alevleri algılar algılamaz harekete geçer. Bu sayede can ve mal kaybının yüksek oranda önüne geçilir. Aynı zamanda yağmurlama sistemi olarak da adlandırılan sprinkler sistemi yüksek ısıyı hissettiği anda yangını büyümeden bertaraf etmektedir. Tek bir sprink ortalama olarak 9 ile 21 metrekare arasındaki alanı söndürme etkisine sahiptir. Bu söndürme alanı kullanılan sisteme ve ortamın özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Birçok işletme ve bina için sprinkler söndürme sistemi kullanılmaktadır. Sistemin niteliği sayesinde can güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca malzemeler ve ürünlerde olası yangınlardan korunur. Hem can hem de mal kaybının en aza indirilmesi hatta tamamen ortadan kaldırılması için tüm işlemler uzman mühendisler eşliğinde yapılmaktadır. Böylece sistemin kurulacağı bölgeye en uygun olan parçalar monte edilir.

Sprinkler Çeşitleri

Sprink çeşitleri yangın risk boyutlarına göre uygulanmaktadır. Oluşan gereksinime göre farklı türlere sahip olan sprinkler sistemi keşif işlemleri sonrasında sektöre ve kullanılan maddelere göre özel olarak belirlenir. Sprink çeşitleri şunlardır:

 • Kuru borulu
 • Islak borulu
 • Baskın tip (deluge)
 • Ön tepkimeli (preaction)


Konusunda uzmanlar tarafından gerçekleştirilen analiz sonucunda sprinkler yangın söndürme sistemleri uygulaması yapılmaktadır.

 

 

ekran görüntüsü içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

Kuru Borulu Sprinkler Söndürme Sistemi

Kuru borulu sistemin çalışma prensibi; suyun boruların içerisinde değil, vanaların arkasında bekletilmesine dayanır. Bu aşamada boruların içinde basınçlı hava bulunmaktadır. Yangınla beraber artan ısı oranı sonucunda basınçlı hava vanaların açılmasını sağlar. Böylelikle su hızlıca borulara dağılır. Ardından anında alevlerin üzerine su boşaltılır. Kuru borulu sistemde su, müdahaleye başlamadan önce ıslak borulu sisteme göre ekstra yol kat etmek durumundadır.

Islak Borulu Sprinkler Söndürme Sistemi

Islak borulu sprinkler sistemi, yangına otomatik olarak müdahale etmektedir. Boru içerisinde sürekli olarak su bulunması ısının artmasıyla sistemin devreye girmesini sağlar. Boruların içindeki su oldukça yoğun biçimde yangının üzerine boşaltılır. Oluşturulan şok etkisi yangını daha başlangıç evresinde söndürür. Bu aşamada yangının söndürülmesiyle beraber yanan madde soğutulur ve dumanın yüksekliği azaltılır. Dumanın azalmasıyla görüş açısı genişler.

Baskın Tip (Deluge) Sprinkler Söndürme Sistemi

Baskın tip sprinkler yangın söndürme sistemleri alarm sisteminin farklı bir alanda olması prensibiyle çalışır. Diğer sistemler ısıyla alevleri algılarken baskın tip sistemde daha hızlı ve farklı biçimde alarm sistemi kullanılır. Alarm sisteminin devreye girmesiyle hızlıca müdahale başlar. Bu durum baskın tipin kuru ve ıslak borulu sistemlerden daha önce aktif olmasını sağlar. Bu sistemde sprinkler açık olmakla birlikte vana kapalıdır.

Yangın algılandıktan sonra vanalar otomatik olarak açılır ve sprinklerin halihazırda açık olması sayesinde daha yoğun biçimde su boşaltılması mümkün olur. Yangının başladıktan sonra hızla büyüme ihtimali bulunan alanlarda baskın tip sistemlerin kullanımı daha yoğundur.

Ön Tepmeli (Preaction) Sprinkler Söndürme Sistemi

Ön tepmeli sisteminde sprinklerin içinde azot ve basınçlı hava bulunmaktadır. Yangın yağmurlama sistemi devreye girmeden önce alarm bilgisinin doğrulanması gerekir. Ön tepmeli sistemde sprinkler kapalıdır. Sprinklerin ucunda kapatıcı malzemeyle birlikte patlamaya müsait ince cam ampuller bulunur. Isının artmasıyla birlikte eriyen malzeme veya patlayan ampuller sonucunda sistem devreye girer. Bu sistem sayesinde yangın otomasyon sistemine bilgi gönderilmektedir.

Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışır?

Sprinkler sistemi çalışma prensibi bilimsel teknik ve yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte hatasız bir yangın söndürme işlemine dayanır. Tehlikesi yüksek alanlarda çatı yüksekliğiyle zemin kullanımının şekli göz önüne alınarak konumlandırma işlemi yapılmaktadır. Yüksek başarı sağlama amacıyla sprinklerin yerleri ve sayılar titizlikle belirlenir.

Yangının algılanması ve alarm sisteminin devreye girmesi için yüksek ısıyla birlikte dumanın hissedilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra kontrol paneline sinyal gönderilir. Böylelikle sistemin harekete geçmesi sağlanır. Tercih edilecek sprinkler çeşidine göre sistem alevlerin söndürülmesini sağlar. Suyun hareket hızı sistem kurulduğunda belirlendiğinden müdahale yoğunluğu ayarlanabilmektedir.

Sprinkler, suyun çıkış noktası olduğu için önemi son derece fazladır. Yangına ortamın özelliklerine göre su veya kimyasal maddeler püskürtülür. Böylece oldukça kısa sürede hararet giderilmekte ve yangın söndürülmektedir. Aynı zamanda dumanın bastırılması sayesinde olası tehlikelerden kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Sprinkler Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Sprinkler sistemi özellikle geniş kapasiteli alanlarda yoğun şekilde kullanılmaktadır. Belirli bir yapı yüksekliğine sahip olan yerlerde ve birçok konaklama yerinde tercih edilir. Prosedürler gereği düzenleme yapılarak sistem aktif hale getirilir. Sprinklerin kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 • Konut
 • Otopark
 • Otel
 • Yurt
 • Misafirhane
 • Alışveriş merkezi
 • Mağaza
 • Üretim tesisi


Sprinkler yangın söndürme sistemleri yapıları itibariyle oldukça gereklidir. Özellikle geniş alanlarda kullanımı hem can hem de mal güvenliğini yüksek oranda sağlamaktadır. Sistemin kurulması ve işler hale getirilmesi için gerekli destek alınarak uygulamalar hayata geçirilmelidir.

Sprinkler Sistemi Hesabı

Sprinkler sisteminin hesabı montaj öncesinde tamamlanmalıdır. Böylece en verimli şekilde işlemler gerçekleştirilebilir. Boruların hangi aralıklarla yerleştirileceği ve boru tipi özelliklerine göre uygulama şekli belirlenir. Hangi sistemin kullanılacağı da belirlendikten sonra boru çapına göre sprinkler miktarı belirlenir. Bu çaplar ve sprink sayıları şu şekilde sıralanabilir:

 • DN25 için 2 sprink
 • DN32 için 3 sprink
 • DN40 için 5 sprink
 • DN50 için 10 sprink
 • DN65 için 20 sprink
 • DN80 için 40 sprink
 • DN100 için 100 sprink
 • DN125 için 160 sprink
 • DN150 için 275 sprink


Yapılan bu hesaplama düşük tehlike içeren sınıflar içindir. Özenle yapılacak analizin ardından uzman mühendis ve teknisyenlerimiz sayıları tam anlamıyla belirler. Yönetmelik ve TSE standartları gereği boru döşeme yöntemleri ve yangın söndürme sprinkleri sayıları ortaya konmuştur.

Sprinkler Sistemi Zorunlu Mu?

Sprinkler yangın söndürme sistemleri için belirli alanlarda kullanım zorunluluğu bulunmaktadır. Yönetmelik ile belirlenen pek çok yerde sistemin kurulması gerekir. Zorunluluk şartlarının yerine getirilmesi gereken yapılar şunlardır:

 • 30,5 metreden fazla yapı yüksekliği bulunan konut harici binalar
 • 51,5 metreden yüksek konutlar
 • 600 metrekareden büyük kapalı otoparklar
 • Birden fazla kata sahip 100 odalı veya 200 yatak sayısını geçen oteller
 • Yapı yüksekliğinin 21,5 metreyi geçen tüm yataklı tesisler
 • 2000 metrekare üzerinde toplam alanı bulunan mağazalar, eğlence yerleri ve alışveriş merkezleri
 • Toplam alanı 1000 metrekareden fazla olan parlayıcı ve kolay alevlenebilecek maddelerin üretildiği veya bulunduğu yerler


Sprinkler sistemi yukarıdaki özellikleri taşıyan tüm alanlarda zorunludur. Bu sebeple profesyonel destek alınarak kurallara tam olarak uymak mümkün hale gelir.

Sprinkler Sistemi Fiyatları

Sprink yangın söndürme sistemleri fiyatları belirlenirken metrekare hesabıyla beraber malzemelerin çeşidi belirleyici olmaktadır. Aynı zamanda uygulama yapılacak alanın özellikleri sonucu hem sprinkler çeşidi hem de diğer durumların tespit edilmesi önemlidir. Ölçüm yapılmadan önce fiyatın net şekilde söylenmesi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden ancak ücretsiz şekilde yapılacak keşfin sonucunda ücretlendirme yapılabilir.

Yerinde yapılacak tespitten sonra projelendirme süreçleri ilerletilmektedir. Hesaplamanın tamamlanmasının ardından kullanıcılara uygulamalar için fiyat teklifi yapılır. En doğru hizmet ve sorunsuz bir biçimde sprink yangın söndürme sistemleri için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merak Edilen Sorular

Sprinkler söndürme sistemleri konu başlığı ile alakalı merak edilen soruları sizler için bir araya getirerek cevapladık. Soruları ve cevapları aşağıda yer almaktadır.

Sprinkler Kaç Bara Kadar Dayanıklıdır?

Sprinklerin kaç bara kadar dayanabileceği kullanılan boru ve sistemlere göre değişiklik gösterir. En az 0,5 bar olması gereken değerin kullanıldığı ortam ve özelliklerine göre 60 bara kadar dayanması mümkündür.

Sprinkler Hangi Durumda Çalışmaya Başlar?

Sprinkler çeşitlerine göre çalışma prensiplerine sahiptir. Islak ve kuru borulu sistemler ısıyı algılayarak alevlerin üzerine suyu boşaltır. Ön tepmeli ve baskın tipi sprinkler ise alarm sisteminin devreye girmesiyle harekete geçer.

Yangın Sprinkler Kaç Metrede Bir Koyulmalıdır?

Yangın sprinkleri en fazla 3 metre aralıklarla koyulmalıdır. Sistemin kurulacağı alanların özelliklerine göre daha sık bir yerleştirme yapılabilir. Hesaplamalar sonucunda sprinkler arasında kaç metre olacağı ve aralık ölçüleri tespit edilir.

Sprink Nasıl Yerleştirilir?

Kurulum yapılacak ortama göre sprinklerin yerleştirme düzeni uzmanlar tarafından belirlenir. Alanın içinde bulunduğu tehlike sınıfına göre bir yol izlenir. Öncelikle kullanılacak sistemle birlikte boru çapları hesaplanır. Hesaplama doğrultusunda yangınlara anında müdahale edebilmek amacıyla yönetmelikler çerçevesinde uygun yerlere montaj yapılır.

Sprink Kaç Metre Su Atabilir?

Çeşidine göre tek bir sprink 9 ve 21 metrekarelik bir alanı söndürebilir. Sprinklerin kaç metre su atacağı uygulamalara göre ayarlanabilir durumda olmaktadır.

Sprink sistem kaç derecede açar?

Kullanılan alandaki şartlara bağlı olarak; sprinkler 40°C ile 350°C arasında belirlenen bir sıcaklık değerinde aktif hale geçmek için dizayn edilirler. Sprinklerin büyük çoğunluğu ortalama olarak dakikada 70 ile 110 litre arasında suyun yangın ortamına boşalmasını sağlar.

Sulu yangın söndürme sistemleri kaça ayrılır?

Sprinkler en çok kullanılan sulu söndürme sistemleridir. Sulu yangın söndürme sistemleri olarak da bilinen Sprinkler (Yağmurlama) Söndürme Sistemleri ve Watermist (Su Sisi) Söndürme Sistemleri olarak ikiye ayrılır.

Haberdar Olun E-bültene kayıt ol fırsat ve indirimleri kaçırma!

KKD AVM

Ticari İletişime İlişkin Açık Rıza

Şirketimiz KKD AVM Kişisel Koruyucu Donanımlar ve Yangın Ekipmanları San. Tic. Ltd. Şti. (“KKD AVM”) tarafından aşağıda belirtilen faaliyet ve amaçlarla sınırlı olarak, bizimle paylaştığınız ve ileride güncelleyeceğiniz; İletişim numarası, e-posta adresi, doğum tarihi, cinsiyet, ad soyad, lokasyon, alışveriş geçmiş ve alışkanlıklarınıza ilişkin kişisel verilerinizin işlenebilmesi Aydınlatma Metninde belirtilen alıcı gruplarına aktarılmasına ilişkin açık rızanızı talep etmekteyiz.

Açık Rıza Talep Edilen Veri İşleme Amaç ve Faaliyetleri:

Kişisel verilerimin işlenmesine ilişkin;

Bu kapsamda; söz konusu kişisel veri işleme ve aktarma faaliyetlerine bilerek ve isteyerek rıza gösterdiğimi kabul, beyan ve taahhüt ederim.

×
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Pratik E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.

Yukarı Çık